.

Őrült pesti nagyszülők hihetetlen kalandjai Argentinában a pampákon is túl két vásott unokájuknál, akiket Francisconak és Manuelnek hívnak...

2015. július 30., csütörtök

AZ AGGÓDÓ FÉRJ LEVELE A NYÁJAS OLVASÓHOZ



Életem párja valami frappáns cikkel akarta befejezni három havi száguldását a délamerikai kontinensen. 
Ez tegnap sikerült is neki, a kommentekből ítélve teljesen lázba hozta olvasóközönségét. Egy jó blogger tudja, miként kell megírni a bejegyzést, hogy az kellőképpen  "blickfangos", hatásos legyen.

Olyan ez mint a hősi  eposz belső felépítése a bevezetőtől a végkifejletig, ha még dereng valami iskolai tanulmányainkból több évtized távolán át.



                                                   Barátságos arcot kérek!!!!

Mindenekelőtt fontos a tényállás vázolása, helyzetismertetés, szereplők bemutatása. Stimmel. Példaszerűen van megírva és azonnal kiderül,  ki az a természetfeletti képességekkel megáldott főhős, aki unokái kedvéért még négy napot vállal tűzön -vizen át, hazájától távol, a messzi ismeretlenben . 

A cselekemény  izgalmas, és fordulatokban bővelkedő. Na és az összecsapás az argentin bürokráciával sem semmi, heroikus küzdelem!
Egyvalami azért kimaradt az eposzból. 

"DEUS EX MACHINA" =Az isteni beavatkozás.

Ez pedig létfontosságú kelléke egy valamire való hősi eposznak. 

Az a  szerencsétlen hülye férj, aki miután SKYPE-on felhívták és tájékoztatták a tényállásról, azaz közölték vele sírásra görbülő szájjal: "Apuska ,ezt neked kell elintézned, itt hajnali öt óra van, semmit se tehetünk, hívd fel otthon sürgősen  a pesti KLM-et vagy a repjegy.hu-t"

Az aggódó férj beavatkozott. Telefonált, vitatkozott, könyörgött, újból telefonált,  egyeztetett, felváltva a  "repjegy.hu " bájos hangú ügyinztézőjével  és a KLM  hivatalnokaival és többórás ügyintézés során végre eljutott a megoldásig, miszerint melyik bankszámlára mennyit kell befizetnie de azonnal, hogy ráfizetéssel új repülőjegyet küldhessen email-ben, azaz kedves feleségét, élete értelmét négy nappal később magához ölelhesse a ferihegyi reptéren.

Az isteni beavatkozás megtörtént, ezzel az eposz teljessé vált.

Az istenit!

             De hát mit meg nem tesz az ember pénzt és fáradságot nem kímélve élete párjáért , no meg hogy a szórakoztassa és lebilincselje a "Nagyikaland " olvasótáborát!

(végül a feleség szerény hozzászólása a cikkhez: remélem mindenki tisztában van vele, hogy ebben az esetben ki a DEUS!)



,

Üdvözöljük Argentinában!
Frenetikus élmények, bürokráciamentes ügyintézés,
vendégmarasztaló árak!!! 



                            

                        az Airbus 340 felszáll a cordobai reptérről.Erre nem sikerült
                       feljutni tegnap.

2015. július 29., szerda

BORUL A BILI

Murphy törvénye a saját átiratomban:

HA EGY BILI KIBORULHAT, AKKOR AZ KI IS FOG BORULNI!!!!

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy ez itt a Sao Paulói repülőtér (merthogymost ott kéne lennem), én meg elraboltam az unokámat,az olvasson tovább.


Hát szóval újraszámlálás kezdődik, -1, -2, -3, -4......

Az történt, hogy fél 4-kor hajnalban elindultunk a reptérre, a két gyereket álmosan, töksötétben be a kocsiba, 4O perces út , aztán két bőrönddel végigcaplatni a parkolóból a macskaköveken, (merthogy itt nem lehet a bejárat elé állni) Odaadom az útlevelemet, valamit mond a pasas, Dórikám elsápad, és csak annyit tud kinyögni, hogy no,no. 
Hát kiderült, hogy a fél évvel ezelőtt megváltott repülőjegyem, amit az utazás előtt pár nappal módositani kellett, mert egy brazil járatot töröltek, emiatt egy nappal előbb indultam. De igy a 9O napos itt tartózkodást 1 nappal (illetve csak pár órával)  túlléptem, és nem engedtek felszállni a gépre. Hiába mondtuk, hogy igy 3 repjegyem fog kárbaveszni, nagyon sajnálják, menjünk be  Cordobába, a Bevándorlási Hivatalba, és hosszabbitsam meg a tartózkodási engedélyemet, majd megadták a KLM Buenos Airesi telefonszámát, hogy ott próbáljuk elintézni az átcsekkolást. (Erre ráment volna egy vagyon, az itteni telefonhelyzetet ismerve.)

Mindezt hajnali 4-kor. Az Iroda 1O-kor nyit, vissza Rio Ceballosba, gyerekeket ágybadugni, elaltatni, közben lázasan hivogatni Apát Pesten, és minden ismerőst, akinek valami  köze van az utazáshoz.

Többórás izgalom és telefonálgatás után sikerült a pesti KLM irodán keresztül megoldani a jegyet. A legközelebbi időpont mikorra össze tudták hozni a három járatot: vasárnap, augusztus 2. Sajnos csak Air France járat volt Párizson keresztül, igy elmarad az amszterdami kirándulásom.

Közben Dórival és a picivel bebuszoztunk Cordobába. A Bevándorlási Hivatal ajtaján belépve embertömeg fogadott, egy zsúfolt pályaudvarra hasonlitott, padokon, székeken, egymás ölében ültek az emberek, álltak a falnak támaszkodva, én azt hittem sirvafakadok, ha ezt a sort végig kell állni. De szerencsére itt a földszinten más ügyeket intéztek, az enyém egyszerűbb volt, felküldtek az emeletre, ahol kulturáltabb körülmények, kevesebb ember volt. 
Amikor sorra kerültünk, az ügyintéző először forgatta az útlevelemet, nézte a fényképemet, látom, hogy kapargatja, nem tetszik neki valami.  Már az is felötlött bennem, hogy csak nem a lochnessi szörnyre hasonlitok, de kiderült, hogy ilyen újfajta útlevelet (1 hónapja kaptam meg) még sosem látott, ahol nem a fénykép van felragasztva.
Aztán közölte, hogy két lehetőségem van. Vagy fizetek 6OO pesót, és akkor még 1O napig itt maradhatok, vagy 9OO-at, és akkor még 3 hónapig.

A bürokrácia csúcsa, ami itt van. Kiállitott egy csomó papirt, Dóri kezébe nyomott egy csekket, amit csak a Nemzeti Bankban lehet befizetni. De előtte még csináltasson valahol a városban mindenről egy fénymásolatot. Ő elment, mi ketten a picivel ott maradtunk. Végig aludt az ölemben, de mozdulni sem  mertem, nehogy felébredjen, és kitörjön a balhé a ciciért.

Közben én is egyre álmosabb lettem, mert egész éjjel le sem mertem hunyni a szemem, nehogy lekéssük a gépet, úgyhogy tegnap reggel 6 óta fennvagyok.

Egy óra múlva megjött Dóri, még alá kellett irni a papirokat, és megkaptam. Ezzel mehetek majd a reptérre vasárnap hajnalban.

Hazafelé  a kislányom megjegyzi: Anya, ez egész azért volt, mert tegnap egész nap szomorúak voltunk, sokat sirtunk,  a Jóisten megsajnált bennünket, és adott még 4 napot. Ami azt illeti elég drágán mérte, 3O ezerért darabját.

De sebaj, igy mulat egy magyar nyugger!

Egyébként megbeszéltük magunkkal, hogy ez biztos nem véletlen, lehet, hogy egy nagyobb bajt kerültem el, mondjuk legurulok a lépcsőn valahol, vagy esetleg kiraboltak volna Amszterdamban, meg még ezer hasonló lehetőség, amit igy elkerültem. Fő az optimizmus!!!

2015. július 26., vasárnap

ADIOS ARGENTINA.....

Elérkezett az utolsó este. Én, aki már egy hónapja vágom a centit, visszaszámlálok, minden este úgy fekszem le, hogy dejó, megint egy nappal kevesebb, most itt ülök, a hordozókendőben magamra kötve szuszog a kéthónapos unokám, még a nagyobbik nyavalygása sem zavar, és csak szorul a torkom, és alig látom a betűket, mert a szemüvegem állandóan vizes lesz.




Eltelt a három hónap unokázás.
Először úgy tűnt végtelen sok, túl sok időm van. Együtt vártuk a babát, s mire nagyjából összecsiszolódtam Manuval, megérkezett a kisebbik unoka is, aki kárpótolt minden nyelvi  nehézségért, kényelmetlenségért, a néha kellemetlen argentin télért, a  100% -os hideg páráért. 
Nehéz szívvel megyek el, de lejárt a mandátumom. Innen 13 ezer km-re van az otthonom, ahol egy férj, két felnőtt gyerekem és egy jó kis meleg otthon vár a napi problémákkal. Azt mondják gutaütés meleg van Pesten, én nem bánom. 
Jövőre remélem újra látjuk egymást a lányommal, és két gyönyörű unokámmal.
Szerda hajnalban  vár a repülőgép  a cordobai reptér kifutóján. Hosszú az út, először Sao Paolóig, majd 11 órás várakozás után irány Európa. Másnap délelőtt Amszterdam, a pesti gép csak este indul, 9 órát megint várni kell, de ezt már féllábon is kibírom. (Annál is inkább, mert ha nem leszek hulla, akkor szeretnék kimenni a városba, és hajózni egyet a csatornákon.)

Nem nagy csomaggal megyek, de a három hónap emlékeit, a többezer fotót, a lányom és az unokák arcát elviszem magammal. 

 Adios muchachos ! ADIOS ARGENTINA!

(A blogot valószinűleg otthonról még folytatom, csak itt az utolsó órákat inkább a gyerekekkel töltöttem, nem blogirással.)


2015. július 22., szerda

IGYUNK MATÉT !




A maté tea egy évelő növény , mely a magyalfélék családjába tartozik, bizonyítva ezt vastag leveleivel is.  A legjobb máté tea vadon nő az esőerdők árnyékában, (Argentina, Chile, Brazilia és Paraguay) pont a kellő időben szedik le, gyorsan szárítják (végig megtartva világoszöld színét) és csak közvetlenül csomagolás előtt őrlik le.

(Általában fél és egy kilós kilós csomagokban árulják a szálas teát, és füstös, kicsit kesernyés, nedves fűszaga van.Ha az ember az orra után megy az élelmiszerek között, már messziről érzi, mikor  jön a maté-sor. Fantasztikus nagy választék van belőle.Természetesen van belőle filteres változat is, aki nem akarja a macerásabb megoldást válsztani. Ezt Maté-cocido-nak hivják, és gyerekektől terhes anyákig mindenki ihatja)

Ezen a soron csak maték vannak


 Koffein-szerű hatóanyaga a matein.=A matein egy xanthin alkaloid.A jelek szerint a matein rendelkezik a xanthinek előnyös tulajdonságainak legjobb kombinációjával.Mint a legtöbb xanthin, ez is a központi idegrendszert stimulálja, de azoktól eltérően, nem okoz függőséget. A koffeinnal ellentétben nem erős vízhajtó, így sokkal kevésbé dehidratálja a testet./,de valószínűleg felesleges a miatt aggódni, hogy eleget vittünk- e be belőle. Egy átlagos csészényi tízszer annyit tartalmaz ebből a stimulánsból, mint amennyi koffein van egy csészényi kávéban. Érezni fogod a hatásait!

  Kimutatták, hogy javítja a hangulatot és a koncentrációs készséget, csökkenti a gondterheltséget, és megelőzi a mentális kimerülést.
Mialatt úgy tűnhet, hogy a máté tea egy titkos stimuláns, valójában most válik egy feltörekvő csillaggá a teljesítménynövelő kiegészítők piacának egén. Nem csupán segít, hogy jobban érezd magad, hanem végső soron javítja az egészségi állapotodat és hozzásegít a biztonságos, hatékony zsírvesztéshez.

(Ha az  ember rákap az izére, mint én, észre sem veszi, és már túl van napi 5-6 adagon. Igaz, ez csak egyszer fordult elő velem, de akkor 2 teljes napon át ébren voltam, valamikor az 54. órában sikerült elaludnom. És abszolut nem voltam fáradt! Amig Apa aludt, én olvastam, meg filmeket néztem.Csak ő szörnyűlködött és eldugta előlem a matémat.)



A yerba (fonetikusan dzserba, ami füvet jelent.) mate a tupí-guaraní indián kultúrák öröksége, fogyasztása egész Dél-Amerikában elterjedt és egyre népszerűbb Európában is. Értékes vitamin-, ásványi anyag- és antioxidáns forrás.
                

Tangó a matéról


A yerba mate vitalizálja a szervezetet, elmulasztja a fáradtság érzetet. Értisztító hatású és csökkenti a koleszterin szintet is. Erősíti az immunrendszert, enyhíti az allergiás tüneteket. Fogyókúrák, méregtelenítések hatékony támogatója.

A yerba mate alapvető élelmiszer volt a guaraní indiánok számára. Törzseik Paraguayban, valamint Argentína, Brazília, Bolívia és Urugay egyes részein éltek és élnek napjainkban is.




A prehispán időszakban a guaraník agyag edénykékből, főzetként itták a yerba matét. Mivel nem használtak „bombilla”-t (azaz szűrős szívószálat), a teát a fogaikkal szűrték, a szájukba kerülő mate füvet pedig kiköpték. A hideg teát gyakran itták üreges nádacskákkal is. Ebben az időszakban még gyakori volt az a mára már eltűnt szokás, hogy az őserdőben tett hosszú útjaik során yerba mate leveleket rágcsáltak.

A yerba mate a guaraní kultúrában kultikus, rituális szereppel bírt, valamint gyakran használták fizetőeszközként más törzsekkel folytatott cserekereskedelem során. Úgy tartották, hogy miután az istenek befejezték a világ teremtését, mind összegyűltek és maté teát ittak. Egy legenda szerint a yerba matét Tup, a jó isten adta az embereknek, hogy segítse őket.

A guaraní földre érkező spanyolok átvették az indiánoktól a yerba mate teafogyasztás szokását, a yerba matét pedig „Hierbas del Paraguay”-nak, azaz paraguayi fűnek nevezték. Kezdetben fogalmuk sem volt arról, hogy a levelek egy őserdőben növő fáról származnak.

A XVI. század vége felé érkeztek az első jezsuiták azzal a céllal, hogy megtérítsék a guaraníkat. Kezdetben tiltották a fogyasztását mert az ördögtől valónak tartották, de a későbbiekben elfogadottá vált és előszeretettel használták másnaposság, egyes mérgezések és skorbut kezelésére.

1645-ben a jezsuiták megkapták a yerba mate kereskedelemre vonatkozó királyi engedélyt és megkezdték termesztését. Ezt követően a yerba mate kereskedelem fokozatosan fő bevételi forrásukká vált, mely után Spanyolország királyának adóznak. A szervezetre gyakorolt pozitív hatásai és a yerba mate értéke miatt ebből az időszakból származik az „oro verde”, a zöld arany elnevezés.

A XVIII. század közepére a yerba mate fogyasztása a dél-amerikai társadalom minden rétegében elterjedtté vált, de minden réteg a saját szokásai szerint készítette és fogyasztotta a maté teát. Például Buenos Aires-ben szinte minden család rendelkezett maté edénnyel. Sőt, gyakran kettővel is: külön az édes és külön a keserű maté teának. A yerba mate tea kereskedelem virágzó üzletággá vált, egészen addig, míg 1767-ben III. Károly el nem rendelte a jezsuiták kiűzését. A jezsuiták által alapított települések lassan elnéptelenedtek, az ültetvényeket visszahódította az őserdő. A yerba matét ismét csak az indiánok gyűjtötték be az őserdőben, természetes lelőhelyén. Csak a XX. század első felében élesztették fel újra a yerba mate termesztést a jezsuiták régi ültetvényeinek a helyén, és csak ezt követően hódította meg újra a kontinenst.
    A yerba mate tea Argentína, Brazília, Uruguay és Paraguay tipikus itala. Ezekben az országokban a matét mindenhol, minden időpontban, minden korosztály, minden társadalmi és kulturális csoport előszeretettel fogyasztja. Híres és hétköznapi emberek egyaránt.





(Amikor öt évvel ezelőtt kiléptünk a BuenosAires-i repülőtér légkondicionált épületéből, és majdnem rosszul lettünk a 4O fokos, 1OO % páratartalmú levegőtől és beszálltunk egy buszba, ami a városba vitt, azt vettük észre, hogy az utasok közül többen, de a buszvezető is valami edényfélét tart a kezében, amiből kiáll egy fémdarab, és néha lelkesen belesziv. Ugyanezt láttuk a  taxisofőrnél, a parkokban, de isszák a munkahelyeken, iskolákban, postán, minden elképzelhető helyen, még a templomban is. Az utcán elegáns, öltönyös, nyakkendős, kosztümös nők és férfiak, hónuk alatt a forróvizes termosz,ebédidőben, vagy tárgyalásra sietve. Több helyen van olyan italautomata, ahol pár pesó bedobásával feltölthetik a termoszokat forró  vizzel.)


A yerba mate teát ihatjuk egyedül, vagy társaságban is. Lalo Mir, argentin újságíró szavaival élve „a mate beszélgetésre késztet, ha társaságban vagy és gondolkodásra, ha egyedül” („el mate te hace conversar si estás con alguien y te hace pensar cuando estás solo”).

Gyakran hallani az alábbi kifejezéseket Dél-Amerika szerte:

¿tomamos unos mates? (Iszunk egy matét?)
¡pasa a tomar unos mates cuando quieras! (Gyere át egy matéra, amikor gondolod!)
¡te espero con un mate! (Várlak egy matéra!)

Ezek a szavak egyszersmind meghívást takarnak egy nyugodt, hosszabb beszélgetésre is. A mate fogyasztása rítus és társadalmi esemény is egyben, mely arra késztet, hogy egy pillanatra megálljunk a rohanással. A yerba mate fogyasztásában van valami mágikus is: ötletek születnek, történetek vándorolnak és létrejön egy igazi közösségi érzés.
(Először nagyon furcsa volt, hogy amikor barátok, ismerősök jöttek hozzánk és körbeültünk egy nagy asztalt, körbejárt a matés tök, ugyanazzal a szivókával. Mindenki szivott belőle pár kortyot,és továbbadta a mellette ülőnek. Akinél elfogyott a tea, visszaadta a maté "ceremóniamesternek" aki általában a  házigazda, az újra öntött rá forró vizet, és ment tovább a tök. Minden második-harmadik kör után a felső teásréteget lekaparják, és feltöltik friss matéval. És senkinek nem jutott eszébe, hogy akárcsak megtörölje a szivószálat. Nem is értem, hogy nem kaptunk el valami nyavalyát egymástól. Gondolom, hogy az, aki beteg talán mégis szól.)


A mate szó eredete a kecsua „matí”-ra vezethető vissza és kis tököt jelent. Azt a tökből készült edényt hívták így, amiből a teát itták. A guaraní indiánok „Caaigúa” nevezték a mate tököt. Hogy mégis inkább a kecsua elnevezés terjedt el, annak egyszerű oka van: a spanyolok számára könnyebben kiejthető volt. A spanyol nyelvben a mate szó kettős jelentéssel bír: egyfelől használják a mate tökre (spanyolul „calabaza”), másfelől a yerba matéból készült főzetre is. Magát a tea alapanyagául szolgáló növényt ill. az abból készült tea füvet „yerba mate”-nak, azaz „mate fű”-nek nevezik.

A mate tök hagyományosan egy a lopótökkel rokon Lagenaria fajtából készül, melyet – a magyarokhoz hasonlóan – a dél-amerikai indiánok folyadék tárolására és hangszerek készítésére is használtak. Gyakran vésetekkel és festéssel díszítették. azokon a területeken ahol nehéz volt beszerezni, bőrökkel óvták a sérüléstől.

A XVII. század második felében a mate luxuscikké vált, a mate tök megjelent a legelegánsabb szalonokban is. Ennek következtében gyakorivá vált a nemesfém díszítés, sokszor az egész mate „tök” ezüstből készült. Néha a matét fából, agyagból vagy kókuszdióból is készítették. A növényi eredetű maték közös tulajdonsága, hogy használat előtt érlelni kell őket.



(A legegyszerűbb tök az utolsó, ahol csak kivájták a belsejét és kiszáritották. Sok van, ahol magát a tököt karcolással, véséssel, festéssel diszitik, vagy bőrrel vonják be. A fából és a fémből esztergáltakból is sok van. A tökből készülteknek az a veszélye, hogy ha nem mossák és száritják  ki alaposan, akkor szeret belepenészedni. Persze ez nem fordul elő ott, ahol naponta többször matéznak.)

A bombilla (Argentinában bombizzsának ejtik.) egy nádból vagy fémből készült szívószál, az egyik végén szűrővel. A spanyol kolóniák tehetséges ezüstműveseinek köszönhetően az idők folyamán rendkívül változatos formájú és díszítésű bombillák születtek.





A spanyolok érkezte előtt a guaraník a fogaikkal szűrték ki a mate leveleket. A spanyolok számára ez a megoldás nem volt elég elegáns, így kezdetben kifejezetten erre a célra készített kanalakat használva tartották a yerba matét a mate tök egyik oldalában. Ez fejlődött azzá az eszközzé, amit ma „bombillá”-nak hívunk.

A bombilla egy nádból vagy fémből készült szívószál, az egyik végén szűrővel. A spanyol kolóniák tehetséges ezüstműveseinek köszönhetően az idők folyamán rendkívül változatos formájú és díszítésű bombillák születtek.

A yerba mate tea elkészítése

A yerba mate tea elkészítésének és fogyasztásának számtalan változata létezik. Ihatjuk melegen vagy hidegen jégkockával (tereré). Ihatjuk magában (mate amargo) vagy édesíthetjük ízlés szerint cukorral, mézzel (mate dulce).


Unokám, aki mindig azt csinálja, amit a felnőttek, rendszeresen elcseni a matés edényt és beleiszik. Ő is, akárcsak én, cukor nélkül, keserűn issza.


Újabban egyre népszerűbbek az ízesített yerba mate teák és a yerba matét tartalmazó koktélok is. Gyakran ízesítik a yerba mate teát mentával, citrommal, naranccsal vagy zöld almával. A még fokozottabb hatás érdekében létezik gyógynövényekkel kevert változata is. Igazi szerelmesei akkor sem feledkeznek el róla, amikor kikapcsolódásra kerül a sor: izgalmas kombinációt alkothat whiskyvel, rummal vagy akár a lengyel bölényfüves Żubrówkával is.

Az elkészítésének egy szigorú szabálya van: nem szabad 80°C-nál melegebb vizet adni hozzá, mert egyrészt elveszíti pozitív hatásainak jórészét, másrészt kellemetlen, keserű mellékízt kap.


(A fenti szöveg nagy részét az internetről, az "Online spanyol" oldaláról vettem át.A saját szöveg vastagabb és dőlt betűvel szedett.)


            

2015. július 19., vasárnap

HOGYAN VERJÜK ÁT UNOKÁNKAT, hogy még örüljön is neki

Ehhez a bejegyzéshez azt kell tudni, hogy a 3 és fél éves Manuel unokám a frissen sült marhasteak-en és a pizzán kivül nemigen hajlandó mást megenni.



 Régebben volt, hogy evett főzeléket, esetleg tésztát.(Levest nem, mert azt itt nem esznek, a gulyáslevest olyan sűrűre kellett főznöm, hogy a vejem késsel-villával tudja enni, és salátát evett hozzá.

A hús mellé grillezett zöldségeket undorral eltolja magától, salátát nem eszik, újabban a gyümölcsből is csak az almát (világos, aminek ezer ft kilója)

Gondolkoztunk, hogy tudnánk egy kis zöldséget megetetni vele. Dóriék kertjében rengeteg sütőtök  terem, nagyon sokat használ belőle, köritésnek, sütve, főzve, süteménybe, stb.
Amikor én április végén megérkeztem, az udvar fölötti szőlőlugas már letermett, a levelei lepotyogtak, és sárga tökök lógtak onnan is.


 A tornácon végig sorban álltak a leszedett tökök, sorsukra várva. Néhány arcot is kapott, aztán  hol a lógónyelvűt, hol a kacsintósat, hol a bandzsát főztük meg aznap.

Néhány még a lakásba is bekerült szobadisznek, de a végén ők sem kerülik el a sorsukat.

A lugason csak néhány elszáradt levél maradt,.................

.
......meg egy-két időzavarban szenvedő rózsa. A társai még a nyár végén rózsalikőr formájában üvegekben végezték.



Szóval, Dóri úgy döntött, hogy ma először, mind a két gyerekkel elmegy bevásárolni, mondván, hogy ha én nem leszek itt, úgyis egyedül kell megtennie. Felöltöztette a nagyot, magára kötötte a picit, majd észrevette, hogy a nagy magára öntött egy bögre vizet. Picit kibogozni, lerakni, nagyot átöltöztetni, új nadrág, zokni, cipő. Mindent elölről, majd indulás. Előtte még szól nekem, hogy "Anya, bedagasztanál egy kenyeret? Meg akkor már süss egy pizzát is ebédre, jó?"  Hát persze!
Elővettem 1 kiló lisztet. Ehhez összesen 5 deci folyadékot, ami úgy oszlott meg, hogy 2 deci tejben felfuttattam az 5 deka élesztőt, beleöntöttem a dagasztótálba, ehhez kb 1 deci joghurtot, és 2 deci langyos vizet öntöttem. Összekutyultam, ment még bele só, és 2-3 evőkanál olaj, majd  elkezdtem önteni bele a lisztet. Fakanállal kavargattam addig, mig olyan állaga lett, hogy már kézzel is bele lehetett mászni. Ez most épp a dagasztás előtti állapot.

Dagasztás után (időtartamot nem tudok mondani, addig kell dagasztani, amig az ujjunkat belonyomva a tésztába, másodperceken belül visszaáll az eredeti állapotába.) kettévágtam a tésztát. A jobboldaliból lesz a kenyér, ezt egy kilisztezett tálba tettem, letakartam, kivittem a napra.
ÉS MOST JÖN AZ ÁTVÁGÁS. Miután Manu imádja a pizzát, a másik felébe reszeltem egy negyed tököt, hogy azzal együtt keljen meg. De mivel a tök egy kicsit nedves, még egy kis lisztet is kiván, épp hogy csak ne ragadjon a kézhez.


Majd mégegyszer jól összegyúrtam, hogy homogén legyen. Ezután mindkét edényt kitettem a napra kelni.


Miután megkeltek, a pizzának való tésztát kinyújtottam. De előtte lecsiptem belőle a negyedét.......

....hogy kipróbálom kenyérformában megsütni. Fenn a normál kenyér, lenn a tökös.

Egy hatalmas tepsibe nyújtottam. És most jön a második csel! A paradicsomos alapba reszeltem egy sárgarépát, rá a hagyma, jó sok  oregánó...  A következő fázist elfelejtettem lefotózni. Ezek tetejére ment a cafatokra tépdesett mortadella-szerű felvágott, és egy sajtféleség, amit nálunk nem lehet kapni, átmenet a krémsajt és a mozarella között. Vágni nem lehet, de kenni sem, azt is szaggatni kell a pizza tetejére kis halmokban.
 és igy néz ki készen, kb 2O perc sülés után.

 Valami eszméletlen finom lett. Manu elől már úgy kellett eldugni, mert 4 szelet után még kérte az ötödiket is.

A tésztája finom, puha, annyi a különbség, hogy sárga. És mégis belecsempésztem egy kis zöldséget abba a büdös kölökbe.

 A kenyér pedig ilyen lett.

Hát állitom, hogy a tökös finomabb! Lett egy pici édeskés, pikáns ize. A vágási felülete azért nem szép, mert nem tudtuk, kivárni és még melegen megszegtük.


Jaaa, és nem mondtam még el, hogy végződött a bevásárlás a két gyerekkel. Az én halálnyugodt, türelmes kislányom kiborulva jött haza, hogy soha többet kettővel sehova!!!  A zöldséges után Manu a város felé indult, az anyja hazafelé. Ezen teljesen kiakadt, előadta a nagyjelenetét, üvöltés, hiszti, könyörgés meg minden ami ezzel jár, elöl a baba, oldalt a két szatyor, és az őrjöngő hároméves.
                                 

Legyetek jóknha tudtok.......

2015. július 13., hétfő

ŐSLAKÓK ÉS BEVÁNDORLÓK LÁBA NYOMÁN.................................... ..(NATIVOS E IMIGRANTES).



A címben látható paladarab vésete  egy 12 éves kislány munkája Argentina legészakibb falujából  Yavi Chico-ból, 2 pesóért hajlandóvolt megválni tőle.A motívumok közt könnyen felismerhető a kaktusz és a csiga.






























Archeológiai múzeum előtt Yavi Chico-ban, balról jobbra  mellettem a kislány ,aki a megvéste a paladarabot, Fernando, Antónia mama, a múzeum igazgatója és egyben teremőre és Dóri lányom egy ott vett csodaszép motívumos faliszőnyeggel

Comminida aborigen=őslakos közösségi múzeum


Argentina a Föld nyolcadik legnagyobb területű állama. Nevét a XVI.században beözönlő migránsok (kalandorok, hódítók, kincskeresők) adták  az ezüst latin neve után, mivel elterjedt hogy ezüstben gazdag lelőhelyei vannak..

Kezek népe
   
   Eredeti  őslakóiról még ma is csak halvány elképzelései, teóriái  vannak a tudósoknak, Időszámításunk előtt 7-8000 évvel  mindenesetre már éltek  vadászattal és, állattartással kezdetleges földműveléssel  foglalkozó népek e földön.






a kezek népe


Üreges csonttal fújt vasoxid festékkel készült faliképek

gyík ábrázolása a barlang falán


táncoló őslakost ábrázoló falfestmény

        Egyik legkorábbi, mintegy 9000 éves leletegyüttest  barlangrajzok formájában lelték a  chilei argentin határ közekében, Perito Moreno falu mellett egy Cueva los Manos  (kezek barlangja) nevű barlangban. A rajzok maguk is hosszú fejlődésen mennek át .Kezdetben  vastartalmú vörös festéket fújtak csontból faragott fúvőcsövön keresztűl  a barlang falára tapasztott kézfejükre   és  így kirajzolódott kezük lenyomata. Később  áttértek az állat és emberábrázolásokra mindezt már saját kezükkel alkották , nem fúvóőcsővel. 
Őket tekinthetjük dél-Amerika első népcsoportjának, akikről tárgyi emlék fennmaradt, joggal nevezhetjük őket a földrész őslakosainak. Mondhtnánk ,hogy Európában sokkal régibb leletek is előfordulnak, például  az altamirai barlangrajzok kb.17000 évesk, sőt a Franciaországban, Dordogne megyében , a legfrissebb kutatások szerint 37 ezer éves (női nemi szervet ábrázoló) termékenységgel kapcsolatos véseteket találtak. Jellemző, hogy már  az akkori fériaknak is ezen járt az eszük. De azért 9000 év is nagy dolog, ekkor még sehol se voltak az egyiptomi vagy maja  piramisok és a főníciaiak is csak az 6000 év múlva jelentek meg  a történelem szinpadán.


Lopjunk megalitot

Aki ezután betette lábát Argentína mai területére az mind bevándorló volt, migráns,vagy hódító. A megalitikus kultúra sem csak a Húsvét szigeteken, (kb 2500 éve)vagy Stonhenge-ben  (4-5000 éve)vert gyökeret, dél-Amerikában is megjelent,mégpedig korábban.
      2010-ben Bolíviáig tartó kalandozásunk során elvetődtünk egy olyan ritkaságot bemutató  lelőhelyre Tucuman tartományban, mely még az argentinok előtt sem nagyon közismert. Nagy tó, körötte lankás dombok magas hegykoszorúval övezve  az ismert idegenforgalni látványosság Tafi del Valley (szőlővölgy) közelében- ez El Mollar ,egy jelentéktelen kis falu, melynek idegenforgalma most kezd fellendülni.



 Múzeunkert a tó partján

Faragott ,csiszolt menhírek



Tűzkővel kitartóan gránitba karcolt motívumok



Előttük tábla  magyarázza, mit jelentenek a minták



A legtöbb menhir  ezen a képen látható



Háttérben a tó


10000 év néz le ránk



Lehetnek ősök lelkének szimbólumai is

vagy határkövek......esetleg csillagászati megfigyelések tanui



Feri a mehhirek között

  A felvirágzás  oka a domboldalakon szerte elszórtan álló vagy a földön fekvő "menhir"-ek. A mintegy kétszát éve felfedezett megalittömbök rögtön nagy népszerüségnek örvendtek, akinek lehetősége volt,(alig 2-3 tonna egy-egy kisebb darab) boldog -boldogtalan vitt magának haza emlékbe, szállítottak belőlük még Európába is hajóval,míg végül a múlt században az akkori argentin kormány  megelégelte ezt és kb 50 éve El Mollar teleplésen kialakított  egy Memorial Parkot, ahol 114 menhirt sikerült megmenteni, fel és kiállítani .
.A "menhir"jelentése "hosszú kő; magányos kő". Megalkotásuk idejét 1000-10000 évvel ezelőttre teszik, tehát elég hossszú ideig állították őket .A menhirek népe már változatosabb motívumokat használt, mint a kezek népe. a fő gondolat azonban itt is a termékenység volt, legalábbis egyes tudósok az álló megalitokra fallikus szimbólumként tekintenek.
(már megint az erotika)


Inkább az inkák?

A menhirek kifaragóit talán még mindig őslakosnak tekinthetjük.
Az északról dél felé terjeszkdő inka birodalom azonban már mindenképpen a bevándorló ,hódító népek sorába tartozik, akik az időközben itt letelepedett  népeket :a kechuákat,(ejtsd: kecsua) az ajmarákat, a guaranikat meghódították leigázták és magukba olvasztották.


Kétoldalt indián motívomok, középen amint eltörpülök egy hatalmas kaktusz mellett



Ősi motívumok mindenütt,a szállodákban, idegenforgalmi helyeken, falusi vásárokban, kövön, fán, szőtteseken stb. megtalálhatók


Purmamarca piacán lófrálok az ősi motívumos kéziszőttesek között



Tilcara helyreállított inka erődje


Kilátó az erőd tetején




Inka Bella Vista(szép kilátás inka módra)

Az ő emléküket őrzi Jujuy
 (ejtsd huhuj)tartományban
Tilcarában egy helyreállított inka erőd, amely a nagy hegyek között  egy kb öt kilométeres sugarú lapos völgy közepén kiemelkedő magaslaton épült, pompás kilátással a környező  vidékre  és a fő közlekedési útvonalakra. Majdnem olyan híres -legalábbis délamerikai viszonylatban-mint Machu Pichu, csak itt több volt a hely,nem kellett teraszokat építeni.
   Egyetlen népet, a kechuákat nem sikerült teljesen sem leigázni,sem uralni, ők ugyanis felhúzódtak az Andok magas hegyei közé, sajátos állattenyésztő élet- és vallásformát kialakítva maguknak (Pachamama-földanya kultusz). 

          Végül az 1500-as években beözönlöttek a spanyol konkvisztádorok, akik végképp megélhetési bevándorlóknak tekinthetők, meglehetősen erőszakos módszerekkel. Az 1810-es évek függetlenségi mozgalmait már nem  az őslakosok vezették 300 év alatt sikerült kiírtani, beolvasztani őket. Bevándorlók fordultak uraik ellen, megszüntetve a távoli spanyol király fennhatóságát, kihasználva, hogy Napoleon menesztette trónjáról a spanyol királyt és a birodalom meggyengült..
A mai Argentina 41 millós összlakosságának csak 5%-a bennszülött, köztük is legnagyobb számban a kechuák vannak, akik legjobban ellenálltak minden hódításnak. 


 Sokszínű ország gazdagabb

      Bár a spanyol hittérítésnek "köszönhetően"  a lakosság 92%-a katolikus vallású, az Andok hegyeiben a nép ma is áldoz Pachamamának,a Földanyának, sőt a Pachamama-kultusz ma népszerűbb, mint valaha.Ma az egyes népcsoportok ,bevándorlók és őslakosok békésen megférnek és élnek egymás mellett egyaránt kűzdve a vágtató infláció ellen, megtestesítve azt a szentistváni gondolatot , hogy az egynyelvű nép gyenge és esendő, a többnyelvű viszont felemelkedhet. Ezt a tanulságot  regnáló kormányunk is megszívlelhetné




A földjéhez szívósan ragaszkadó és ma is kétmillós lélekszámú kechua  őslakók tiszteletére hallgassuk meg  a Földanyának áldozatot bemutató ünnepi szertartásuk egy dalát. a A videó elején szárnyaló kondorkeselyű, "akit" Simon és Garfunkel is megénekelt, (El Condot Pasa) a motívomok
visszatérő szimbóluma

Egy nép kultúrájához a vers is hozzátartozik.Alábbi egy régi kechua népdal szövege hevenyészett fordításban:

Sírjál csak, kedvesem,
mert én most elmegyek,
zúgó vizek mentén
tengerig elmegyek.
Sirass csak, kedvesem,
összegyűlt könnyeid
tenyeredbe gyűjtsed,
napestig sirass.

Hogyha visszatérek,
megiszom könnyeid,
meggyógyulok tőlük,
mikor visszatérek...

Tudod, visszatérek,
sírjál csak, kedvesem,
várj reám,
hozzád visszatérek.


















Földanya ünnepség Yavi Chico-ban 
Egy tartományi szenátor nyilatkozata a tv-nek: "Pachamama visszavezet bennünket a munka világába "